Jest on niestety niedocenionym owocem, a warto go jeść, bo w świeżej postaci jest naprawdę pyszny i zdrowy.
Agrest (porzeczka agrestowa)
Agrest to krzew który w stanie dzikim występuje w Europie, Azji i Afryce. W Polsce natomiast jest rośliną uprawianą. Jagoda agrestu pokryta jest dość grubą skórka i drobnymi włoskami (to właśnie jej gorzki smak pewnie zniechęca niektórych do jedzenia tych owoców). Kolor jest uzależniony od odmiany, może być zielony, żółty lub czerwonawy. Trochę żal, że obecnie jest mało popularny, bo jest naprawdę zdrowy. Dojrzałe owoce są słodkie (jeśli uważacie, że jest kwaśny to znaczy, że jedliście niedojrzałe owoce).Teraz kiedy piszę o nim wracam wspomnieniami do czasów dzieciństwa i różnokolorowego agrestu w ogródku Babci. Kompot z agrestu świetnie gasi pragnienie. Ale wróćmy do jego właściwości.
Jakie witaminy i minerały zawiera agrest?
100 g agrestu to około 40 kcal. Agrest ma niski indeks glikemiczny (może być spożywany przez osoby z cukrzycą).
Zawiera pektyny (rodzaj błonnika), witaminy: A, C, B1, PP oraz minerały: żelazo, potas, magnez, fosfor, wapń. Ponadto zawiera rutynę (z grupy flawonoidów) oraz kwasy organiczne: jabłkowy, cytrynowy i bursztynowy.
Agrest - właściwości zdrowotne
Dzięki zawartych w nim minerałom wspiera układ kostny i mięśniowy, zapobiega anemii, a także może pozytywnie wpływać na poprawę nastroju.Zawartość witaminy B i magnezu wspomaga pamięć i koncentrację oraz łagodzi objawy stresu.
Agrest jest zbawienny dla układu pokarmowego. Pomaga w problemach z przemianą materii. Uwalnia od zaparć (wspomaga ruch robaczkowy jelit), jest żółciopędny (pomocny w dolegliwościach wątroby i pęcherzyka żółciowego). Poprawia przyswajanie pokarmów i wskazany dla niejadków (poprawia łaknienie).
Zawarta w jego owocach pektyna pomaga w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi, rutyna natomiast wzmacnia naczynia krwionośne. Można stwierdzić, że zapobiega miażdżycy i chorobom serca.
Ponadto agrest działa moczopędnie, a także pomaga usunąć nadmiar kwasu moczowego we krwi - ze względu na te właściwości polecany jest cierpiącym na dnę moczanową (zapobiega napadom bólu).
Regularne spożywanie jego owoców wspomaga w leczeniu dny (podagry), reumatyzmu i chronicznych stanów zapalnych skóry.
Zawiera również składniki o działaniu przeciwzapalnym - łagodzi objawy choroby zwyrodnieniowej stawów.
Lecznicze nalewki z agrestu polecane są osobom starszym i przewlekle chorym.
W medycynie ludowej napary z liście agrestu były stosowane w leczeniu piasku w nerkach (a od piasku już tylko krok do kamieni).
Agrest jako eliksir młodości. Agrest w kosmetyce
fot. Janet Hudson |
Dzięki zawartości kwasów organicznych są doskonałe dla skóry zmęczonej i poszarzałej. Może również łagodzić podrażnienia i stany zapalne. Ponadto owoce te delikatnie wybielają skórę (pomagają pozbyć się delikatnych plam i przebarwień).
Antyoksydanty (witamina A i C) - dzięki zawartości witaminy C dba o skórę oraz opóźnia procesy jej starzenia, natomiast witamina A oprócz tego, że opóźnia starzenie, to ponadto wpływa pozytywnie na koloryt skóry.
Również jedzenie agrestu , a szczególnie zawarte w nim witaminy C i A troszczą się o dobry stan naszej skóry od wewnątrz.
Badania naukowe dowodzą, że zawarty w owocach agrestu kwas bursztynowy ma właściwości eliksiru młodości.
Agrest (wyciąg) jest stosowany również w kosmetykach specjalistycznych, a szczególnie w seriach kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Kosmetyki z jego zawartością przyspieszają regenerację skóry i pobudzają komórki do odnowy. Ponadto pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu.
Na koniec: agrest wskazany jest dla palaczy ( dobry antyoksydant - witaminy i flawonoidy głównie rutyna) - pomoże w usunięciu wolnych rodników - co jest korzystne zarówno dla zdrowia jak i dla urody.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz