Co zawiera wiśnia?
Jak większość owoców tak i wiśnie zawierają głównie wodę, cukry, białka i węglowodany, a także błonnik. Zawarta w owocach pektyna poprawia trawienie, obniża poziom złego cholesterolu, pomaga w oczyszczaniu organizmu (z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii), uszczelnia naczynia krwionośne. Natomiast występujące w wiśniach kwasy owocowe (jabłkowy, cytrynowy) wspomagają oczyszczanie organizmu i pobudzają przemianę materii. Wiśnie nie są kaloryczne 100 g to tylko 47 kcal, mogą być więc spożywane przez osoby będące na diecie.
Wiśnia to cenne źródło witamin: C, A, P, K z grupy B (B1, B2, i kwas foliowy).
Minerały których dostarczają nam owoce wiśni to: żelazo, miedź, sód, mangan, fosfor, wapń.
Wiśnie bogate są również w antyoksydanty zwłaszcza antocyjany, które spowalniają procesy starzenia, neutralizują wolne rodniki i chronią przed wieloma chorobami zwłaszcza zaliczanymi do cywilizacyjnych (np. jako profilaktyka nowotworowa). Antocyjany ponadto przyspieszają proces regeneracji barwnika wzrokowego - rodopsyny, a także mają wpływ na ostrość widzenia.
W owocach tych występuje jeszcze inozyt (zwany witaminą B16) - zapobiega on siwieniu.
Wiśnia - właściwości zdrowotne
Wiśnia jest cennym owocem wykazującym następujące działania:
- antybakteryjne
- przeciwzapalne
- odkwaszające - regulujące gospodarkę kwasowo zasadową
- przeczyszczające
- lekkie działanie moczopędne
- przeciwgorączkowe
Wiśnie działają korzystnie na pracę naszego układu pokarmowego (żołądka, wątroby, trzustki). Wiśnie przyspieszają trawienie i wzmagają apetyt, są więc wskazane dla niejadków zarówno tych małych jak i dorosłych. Dzięki właściwościom antyseptycznym i wykrztuśnym sok z wiśni wskazany jest w infekcjach dróg oddechowych, zapaleniu płuc i przeziębieniach.
Jedzenie wiśni chroni przed chorobami układu krążenia i serca, zapaleniem tętnic, anemią, żylakami oraz wykazuje duży potencjał w profilaktyce nowotworowej.
Jeszcze jedno zdanie odnośnie działania ochronnego na układ krążenia i serce. Wiśnie te cudowne właściwości dla naszego serca zawdzięczają występującej w nich kumarynie. Kumaryna obniża krzepliwość krwi - jest to wskazane po zatorach, zawałach i udarach, ponadto zmniejsza bóle w klatce piersiowej oraz reguluje pracę serca, a także wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.
Wiśnie są wskazane szczególnie dla:
- osób z kamicą nerkową i chorobami pęcherza moczowego;
- osób z chorobami układu krążenia, dolegliwościami sercowymi oraz w profilaktyce tych chorób;
Sok z wiśni jest też polecany osobom cierpiącym na bezsenność. Dzięki zawartości melatoniny reguluje rytm okołodobowy i ułatwia zasypianie. Ponadto sok z wiśni pomaga w leczeniu zapalenia górnych dróg oddechowych.
Napar wiśniowy - pomaga w walce z bólami reumatycznym.
Napar z kwiatów ma działanie przeciwobrzękowe i pomaga w odchudzaniu.
Natomiast szypułki obfitują w związki zapobiegające powstawaniu skrzepliny i zatorów w naczyniach krwionośnych.
Wiśni powinny unikać następujące osoby:
- chorujące na chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy- cukrzycy typu II
- otyłe (może zwiększać apetyt)
Wiśni nie należy popijać wodą, może to bowiem powodować biegunkę. Nie wolno też jeść pestek wiśni, a tym bardziej ich rozgryzać, ponieważ znajduje się w nich toksyczny kwas pruski.
Na koniec coś dla urody... wiśnia w kosmetyce
fot. Trisha R |
Ponadto opóźniają procesy starzenia, spowalniają powstawanie zmarszczek.
Jedzone systematycznie dbają o nasz wygląd od wewnątrz (zawartość witamin i przeciwutleniaczy)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz