Po pierwsze i najważniejsze podczas palenia papierosów powstają bardzo duże ilości wolnych rodników, które niestety uszkadzają komórki skóry (i nie tylko, ale o tym innym razem) , potęgując w ten sposób negatywne efekty działania promieniowania słonecznego (można powiedzieć, że palenie przyspiesza fotostarzenie).
Ponadto palenie powoduje obniżenie poziomu estrogenów (ważne dla kobiet), co skutkuje zwiększoną suchością skóry oraz zmniejszeniem ilości włókien kolagenowych - efektem tego jest powstawanie zmarszczek.
Kolejna sprawa to obniżenie w organizmie poziomu witamin działających przeciwutleniająco, czyli A, C i E (efekt działania szkodliwych substancji zawartych w dymie tytoniowym).
Ostatnia sprawa na którą chcę zwrócić uwagę to zaburzenie mikrokrążenia w skórze. Odzwierciedleniem tego jest przyspieszone starzenie (powstawanie zmarszczek), kolor cery oraz jej słabe odżywienie. Zapalenie papierosa powoduje skurcz naczyń krwionośnych skóry (może trwać on dość długo, bo nawet 90 min), co prowadzi do zaburzeń dopływu składników odżywczych oraz niedotlenienia skóry (zamiast tlenu skóra otrzymuje tlenek węgla). Efektem tego u osoby palącej jest poszarzenie skóry z widocznymi rozszerzonymi naczyniami. Te deficyty tlenu mają niekorzystny wpływ także na produkcję kolagenu i elastyny, co jak wiadomo prowadzi do powstania zmarszczek, szczególnie wokół ust ( tzw. "zmarszczki palacza").
Osoby palące muszą pamiętać o dostarczaniu organizmowi przeciwutleniaczy (antyoksydantów) z zewnątrz np. zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C, jeść dużo świeżych owoców zawierają dużo polifenoli, lub też stosować naturalne suplementy diety oparte na działaniu polifenoli (flawonoidów, antocyjanów, procyjanidyn).
Palenie papierosów powoduje:
- pojawienie się zmarszczek;- przedwczesne starzenie się skóry;
- ma wpływ na zaostrzenie niektórych chorób skórnych np. trądziku czy też łuszczycy;
- utrudnia gojenie się ran (słabe ukrwienie);
- wypadanie włosów;
- łamliwość paznokci;
- owrzodzenie języka i dziąseł;
- zmiany zapalne błon śluzowych w jamie ustnej;
- pogorszenie się węchu i smaku;
Cechy charakterystyczne skóry osób palących:
- blada i poszarzała;- szorstka i wysuszona;
- ze zmarszczkami;
- z przebarwieniami;
- z rozszerzonymi naczyniami;
Można oczywiście stosować zabiegi specjalnie dedykowane osobom palącym, ale trzeba wiedzieć, iż trudno jest cofnąć te zmiany i przywrócić dawny blask skórze. Myślę, że nasza skóra będzie nam wdzięczna jeśli rzucimy palenie, bo jest to jedyny rozsądny i skuteczny sposób na odzyskanie dawnej świeżości skóry.
fot. mahmoud99725 |
:D
OdpowiedzUsuń