fot. Philipp |
Na początek infografika, a poniżej znajdziecie jej dokładne omówienie.
Na wstępie słów kilka o tym jak wygląda nasza skóra po letnich wojażach (ekspozycji na słońce, klimatyzacji, kąpielach morskich czy w basenie itd). Przede wszystkim na skutek nieodpowiedniego nawilżenia naskórka (normalny poziom wody w naskórku to około 13 %, gdy spadnie poniżej 10% to gołym okiem widać efekty na skórze) nasza skóra staje się przesuszona i odwodniona, może się łuszczyć i stać się szorstka w dotyku . Posiadaczki cery suchej te negatywne skutki zauważają wręcz natychmiast, natomiast osoby z cerą tłustą na początku mogą lekceważyć te niepokojące objawy (ale kiedy cera tłusta jest źle nawilżona to zaczyna się bronić wydzielając coraz większe ilości sebum - co skutkuje większym przetłuszczeniem). Myślę że każda z Was wie, ale mimo wszystko napiszę o tym, że skóra tłusta także potrzebuje odpowiedniego nawilżenia (oczywiście kosmetykami przeznaczonymi do tego rodzaju cery). Ponadto cera może być podrażniona, zaczerwieniona, czasami mogą pojawić się nieestetycznie wyglądające przebarwienia (plamy) lub też popękane naczynia krwionośne. Odnośnie kondycji skóry to staje się ona mniej elastyczna i jędrna, a ponadto mogą być na niej widoczne drobne zmarszczki.
Napisałam tylko to co widzimy na skórze teraz (taki efekt bezpośredni), a później - tu trzeba przywołać takie procesy jak fotoaging (czyli fotostarzenie) oraz oczywiście przyspieszone starzenie się skóry. Chyba żadna z nas nie chce, żeby wakacje miał tak przykre konsekwencje dla naszej urody więc działajmy.
Jak przywrócić skórze świeży wygląd?
Dwa podstawowe elementy, które należy wykonać aby skóra odzyskała swój zdrowy wygląd:
1) Złuszczanie
Czyli usunięcie obumarłych komórek naskórka (można wykonać je fizycznie (mechanicznie) i chemicznie, mają też różne głębokości działania od peelingów powierzchownych, przez średniogłębokie, aż po głębokie - medyczne ( sięgające do skóry właściwej). Po peelingu skóra jest gładka i bardziej promienna - stymuluje się produkcję kolagenu, a co najważniejsze pozwala nam wprowadzić głębiej składniki aktywne stosowane w następnym kroku, czyli podczas...
2) Nawilżanie
Można to zrobić podczas pielęgnacji domowej (oczywiście efekty mogą być mniej spektakularne, ale niekoniecznie, no i przede wszystkim czeka nas codzienna systematyczna pielęgnacja, która może potrwać dość długo więc trzeba wykazać się cierpliwością). Jeśli chcemy spektakularnych efektów lub też szybko wspomóc naszą skórę, to oczywiści dobrze jest się wybrać do gabinetu kosmetycznego, niektórym wystarczy jedna taka wizyta, inne będą potrzebowały serii zabiegów, ale warto. Oczywiście takie zabiegi muszą być uzupełnione pielęgnacją domową (ale nie tak skomplikowaną jak w pierwszym przypadku). Najpierw opiszę jak zregenerować skórę w domu, a następnie opiszę na jakie zabiegi warto się wybrać do gabinetu kosmetycznego, aby przywrócić skórze blask.
PIELĘGNACJA DOMOWA.
1) Peeling - wybieramy odpowiedni do rodzaju cery. Na początku serii należy go wykonywać 2 razy w tygodniu (co 3,4 dni), później przy cerze suchej lub wrażliwej wystarczy jeden peeling w tygodniu.
Dotyczy to zarówno pielęgnacji twarzy jak i ciała.
do cery suchej - enzymatyczny, gommage, ja używam typu scrub - drobnoziarnistego z drobnymi granulkami jojoby (mają okrągły kształt i nie podrażniają skóry) i zdarza mi się również zrobić peel off - dla mnie odpowiedni, ale trzeba znać swoją skórę;
cera wrażliwa, naczynkowa - enzymatyczny, gommage, ale zamiast tzw. gumkowania (ścierania palcami na sucho) zmywamy go letnią wodą;
cera normalna - enzymatyczny, typu scrub (drobnoziarnisty), gommage, typu peel off;
cera mieszana - typu scrub (drobnoziarnisty), można enzymatyczny i gommage, typu peel off;
cera tłusta (bez stanów zapalnych i trądziku) - typu scrub (gruboziarnisty), można też gommage, enzymatyczny
cera trądzikowa (trądzik młodzieńczy i różowaty) - enzymatyczny, gommage (jak przy cerze naczynkowej, nie gumkujemy tylko zmywamy letnią wodą);
Kiedy już mamy oczyszczoną odpowiednio przygotowaną skórę, to przystępujemy do kroku nr 2 czyli nawilżania.
2) Nawilżanie - czyli serum lub maseczka o właściwościach głównie nawilżających, ale też odżywczych i regenerujących. Składnikami tego typu maseczek czy też serum są następujące substancje m.in. algi, kwas hialuronowy, kolagen morski, roślinne komórki macierzyste, olej jojoba, perły, ceramidy, wyciągi z roślin i owoców, peptydy, witaminy głównie C i E, d-pantenol, alantoina, gliceryna, hydroksykwasy, aloes, kwas mlekowy o stężeniu do 5%.
Po zmyciu maseczki nakładamy krem nawilżający odpowiedni dla danego typu cery. Taki zabieg przeprowadzamy 2 razy w tygodniu.
Codzienna pielęgnacja: nie myjemy twarzy mydłem, ani nie używamy kosmetyków z alkoholem, bo to dodatkowo wysusza skórę. Do demakijażu używamy odpowiednich mleczek lub płynu micelarnego. Przed zrobieniem makijażu nakładamy odpowiednio dobrany do swojej skóry krem nawilżający, natomiast na noc możemy wybrać krem odżywczy (trochę bardziej ciężki).
Odnośnie pielęgnacji ciała
Peeling wykonujemy również 2 razy w tygodniu, możemy kupić peęling do ciała lub też przygotować go w domu np. peeling kawowy, peeling solny czy cukrowy. Następnie możemy nałożyć maseczkę lub też wmasować serum, a następnie balsam lub też masło do ciała. W przypadku regeneracji skóry po lecie polecane są balsamy, które w składzie mają np. mocznik, olej jojoba, olej migdałowy, z pestek moreli i brzoskwiń, masło shea, oliwa z oliwek, ceramidy, kwasy owocowe.
Zabieg który ja wykonuję 2 razy w tygodniu:
Dla mnie peeling solny jest za mocny, więc stosuje peeling kawowy (domowy), a następnie nakładam serum ujędrniające i antycellulitowe, na to nakładam maskę (w kolorze złotym zostawia po zmyciu taką poświatę na skórze) i owijam ciało (tzn. nogi i brzuch) foliom (body wrapping) i leże pod kocykiem 30-40 min. Następnie zmywam maskę i wmasowuję balsam.
ZABIEGI W GABINECIE KOSMETYCZNYM NA KTÓRE WARTO SIĘ ZDECYDOWAĆ
Złuszczanie
Złuszczanie odświeży skórę, pobudzi ją do produkcji kolagenu, odnowy.
W gabinecie możemy je wykonać w sposób mechaniczny lub chemiczny. Oczywiście przed każdym tego typu zabiegiem należy wykluczyć przeciwwskazania (każdy z tych zabiegów dokładnie opiszę w kolejnych postach - dziś tak ogólnie).
I. Metody mechaniczne
Peeling kawitacyjny - bezbolesny, usuwa martwy naskórek, zaskórniki, odblokowuje i oczyszcza pory skóry, stymuluje komórki do naturalnej odnowy, wspomaga leczenie trądziku, stanowi dobre przygotowanie skóry dla dalszych zabiegów kosmetycznych.
Mikrodermabrazja diamentowa lub korundowa - też bezbolesne, na początku można odczuwać zasysanie skóry, ale jest ok, jest to usuwanie martwego naskórka (warstwa po warstwie) metodą mechaniczną. Można używać do tego głowicy ścierającej (wymienne końcówki) pokrytej kryształkami naturalnego diamentu mikrodermabrazja diamentowa lub też kryształków korundu, czyli tlenku glinu - mikrodermabrazja korundowa. Zabieg ten skutecznie regeneruje i odmładza skórę. Nie stosujemy w fazie aktywnej trądziku (stanach zapalnych).
Oxybrazja (tzw. peeling wodno- tlenowy) - zabieg bezbolesny, wykonuje się na tych samych zasadach co mikrodermabrazję. Wspomaga nawilżenie i odżywienie skóry, odświeża, wygładza i rozjaśnia cerę. Zamiast korundu czy diamentowej głowicy stosuje się tlen pod ciśnieniem oraz rozproszone kropelki soli fizjologicznej. Coraz częściej jest to też sposób przygotowania skóry przed zabiegiem mezoterapii.
II. Metody chemiczne - eksfoliacja kwasami
Kwasy owocowe AHA (alfahyrdoksykwasy): glikolowy, mlekowy, cytrynowy, migdałowy (ten peeling można wykonywać przez cały rok, jako jedyny z peelingów kwasowych AHA) - nie ma mocnego złuszczania, ale skóra jest gładka, odświeżona, pełna blasku- mój ulubiony stosowałam wielokrotnie polecam ( z wymienionych nie używałam tylko cytrynowego).
Kwasy BHA (betahydroksykwasy) - głównie kwas salicylowy pomocny w leczeniu trądziku.
Kwasy PHA (polihydroksykwasy) np. laktobionowy, nie zmieniają wrażliwości na słońce, można wykonywać przez cały rok, delikatniejszy niż pozostałe dwie grupy. Polecane w przypadku cery naczynkowej i wrażliwej. Posiadają właściwości antyoksydacyjne.
III. Metoda fizyczna: laser np. CO2, ER, YAG (głębokie peelingi)
Nawilżanie
Po zabiegu złuszczania można wykonać zabieg nawilżający (np. z użyciem alg) i na tym zakończyć.
Można też po zabiegu mikrodermabrazji wykonać zabieg kwasami np. migdałowym, po mikrodermabrazji czy oxydermabrazji można wykonać zabieg mezoterapii.
Mezoterapia - to najlepszy sposób na pobudzenie i rewitalizację skóry. Dzielimy ją na mezoterapię igłową (bezpośrednie wstrzyknięcie w skórę małych dawek substancji leczniczych - koktajli witaminowych np. z kwasem hialuronowym, aminokwasami, antyoksydantami, składnikami mineralnymi i inne) i bezigłową (koktajle witaminowe wtłacza się wgłąb skóry przy użyciu specjalnej fali elektromagnetycznej w postaci impulsów, które docierają do wnętrza skóry).
Warto wzbogacić dietę w warzywa i owoce, aby dostarczyć organizmowi antyoksydantów. Ponadto należy pić minimum 1,5 l wody.
Nie pisałam o likwidacji naczynek ani plam barwnikowych. Tematem jak się ich pozbyć zajmę się w niedługiej przyszłości.
Miejmy na uwadze, że wraz z wiekiem na naszej skórze będą coraz bardziej widoczne nasze nawyki i zachowania. Dlatego warto już zawczasu dbać o nią, by jak najdłużej cieszyć się piękną, zadbaną i promienną skórą - ona zawsze będzie modna i może się stać naszą wizytówką.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz