Kwas migdałowy
Kwas migdałowy (Mandelic Acid) pozyskiwany jest przez hydrolizę wyciągu z gorzkich migdałów (należy do grupy AHA). Od wielu lat w medycynie jest wykorzystywane jego działanie odbarwiające (leczenie przebarwień) i antybakteryjne (leczenie trądziku), a także stosuje się go w terapii fotoaging. Kwas migdałowy jest substancją nietoksyczną o wysokiej masie cząsteczkowej (duża cząsteczka, wolno przenika do skóry), pKa kwasu migdałowego wynosi 3,41. Kwas migdałowy nie zawiera substancji fotouczulających.Kwas migdałowy wykazuje właściwości podobne do kwasu glikolowego. Ma od niego wyższą moc, ale ze względu na wielkość cząsteczki znacznie trudniej wnika do skóry, co powoduje, że działa wolniej i łagodniej niż kwas glikolowy. Jest też całkowicie pozbawiony działania drażniącego.
Kwas migdałowy - właściwości i działanie
Kwas migdałowy ma największe właściwości przeciwbakteryjne spośród wszystkich kwasów AHA. Kwas migdałowy wykazuje m.in własności nawilżające, keratoplastyczne (w wyższych stężeniach keratolityczne), rozjaśniające, regenerujące, bakteriostatyczne, a wręcz antybiotykowe - likwiduje bakterie (np. Staphylococcus aureus i innym), dzięki czemu poprawia stan skóry z trądzikiem (leczy ją) oraz przeciwdziała powstawaniu i rozwojowi trądzika zapalnego. Dzięki budowie cząsteczki kwas ten posiada także specyficzne właściwości terapeutyczne. Charakterystyczną właściwością kwasu migdałowego jest powolność jego działania, co przekłada się na bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa zabiegu. Peeling kwasem migdałowym daje praktycznie natychmiastowe efekty. Stosowanie kwasu migdałowego w stężeniach 20 - 50% pomaga uzyskać poprawę w przypadku
ostudy, piegów, delikatnych zmarszczek czy też skóry z trądzikiem.
Peeling kwasem migdałowym
Głównymi zaletami peelingu migdałowego jest praktycznie znikome ryzyko wystąpienia pozapalnych hiperpigmentacji (czyli przebarwień) nawet u osób z wysokim fototypem (IV) oraz możliwość wykonywania go niezależnie od pory roku (można wykonywać go przez cały rok), ponieważ nie zwiększa wrażliwości skóry na działanie słońca (ale i tak warto pamiętać o preparatach z filtrami ochronnymi).Kwas ten może być stosowany w połączeniu z innymi kwasami np. fitowym, kojowym czy salicylowym (także o działaniu antybakteryjnym) czy też z antyoksydantami, wyciągiem z winogron czy rezorcynolem.
Peeling migdałowy - efekty
Peeling kwasem migdałowym powoduje następujące zmiany stanu i wyglądu skóry:
- odmłodzenie i regeneracja skóry (twarz, szyja, dekolt) - wygładzenie, rewitalizacja, poprawa jej jędrności i elastyczności - stymuluje syntezę kolagenu i elastyny i aktywuje regenerację komórkową;
- złuszcza, oczyszcza i ujednolica koloryt skóry;
- zmniejszenie łojotoku i zwężenie porów;
- wzrost nawilżenia naskórka co skutkuje jego uelastycznieniem i ujędrnieniem;
- rozjaśnienie przebarwień pigmentacyjnych i pozapalnych;
- redukcja melasmy;
- wygładzenie i niwelowanie płytkich zmarszczek (osoby o fototypie I-IV);
- poprawa stanu cery trądzikowej (dzięki właściwościom bakteriobójczym);
- poprawa odporności skóry;
- świetlista i równomierna opalenizna;
Kwas migdałowy - wskazania do peelingu kwasem migdałowym
Zabieg kwasem migdałowym wskazany jest w następujących przypadkach:- starzenie i fotostarzenie skóry;
- przebarwienia i zaburzenia pigmentacji;
- skóra łojotokowa (działa przeciwłojotokowo);
- trądzik pospolity i zaskórnikowo- krostkowy;
- odmładzanie i rewitalizacja skóry;
- zaburzenia rogowacenia;
- polecany dla skór wrażliwych, delikatnych, płytko unaczynionych (umożliwia wykonanie peelingu chemicznego u osób nietolerujących zabiegów przy użyciu innych kwasów) oraz dla osób opalających się i korzystających z solarium, które chcą mieć ładnie wyglądającą i równomierną opaleniznę.
Peeling migdałowy przeciwwskazania
- łuszczyca i AZS w fazie aktywnej;
- opryszczka (aktywna);
- przerwana ciągłość skóry w miejscu obszaru zabiegowego (skaleczenia i uszkodzenia skóry, zadrapania, otarcia);
- nowotwory skórne;
- nasilone procesy zapalne toczące się w organizmie oraz wyniszczenie organizmu;
- świeże blizny;
- kuracja izotretinoiną (w czasie trwania kuracji i do 3 miesięcy od jej zakończenia);
- zabiegi lecznicze i ingerencje chirurgiczne w obrębie twarzy (do 3 miesięcy wstecz);
- stan po krioterapii do 6 miesięcy;
- choroby autoimmunologiczne np. pęcherzyca, kolagenozy;
- ciąża i karmienie piersią;
Peeling kwasem migdałowym - jak często wykonywać?
Zabieg wykonuje się w serii 5 - 10 (zazwyczaj 6 - 8) zabiegów w zależności od indywidualnych potrzeb skóry. Zazwyczaj peeling kwasem migdałowy wykonuje się co 2 do 4 tygodnie (nie częściej niż co 10 dni). Serię zabiegów kwasem migdałowym można wykonywać 2 razy w roku: najlepiej wczesną wiosną (po zimie) i jesienią (aby zregenerować skórę po lecie).
Kwas migdałowy w kosmetyce
W gabinetach kosmetycznych peelingi z kwasem migdałowym mogą mieć różne nazwy i oczywiście różne stężenia w zależności od producenta. Bardzo często wykonuje się zabiegi złuszczania 40 - 50% kwasem migdałowym, które mają bardzo szerokie spektrum zastosowania i mogą być wykonane przy praktycznie każdym rodzaju skóry (także w przypadku cer problematycznych).
Kwas migdałowy jest wyjątkowo dobrze tolerowany przez skórę, nie powoduje rumienia nawet przy bardzo długim kontakcie ze skórą (20 - 30 minut). W czasie zabiegu może wystąpić nieznaczne pieczenie. Po zabiegu nie jest wymagana szczególna rekonwalescencja, a co ważniejsze zabieg nie wyłącza nas z życia codziennego, złuszczanie jest bardzo delikatne (drobnopłatowe), dlatego łatwo je ukryć używając kremu nawilżającego, czasami wręcz niewidoczne. Bardziej zauważalna jest poprawa wyglądu: skóra jest wygładzona i odzyskuje blask oraz świeży wygląd. Jeszcze lepsze efekty przynosi połączenie peelingu kwasem migdałowym z mikrodermabrazją. Można też połączyć go z innymi substancjami jak np. kwasem pirogronowym lub retinowym.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz