fot. Roger |
Kamfora
Trochę chemii (właściwości chemiczne):Kamfora (łac. Camphorum) to organiczny związek chemiczny z grupy terpenów, pochodna kamfenu. Kamfora jest frakcją stałą olejku kamforowego. Jej wzór chemiczny to: C10H16O. Kamfora to lepka, biała, przeźroczysta i krystaliczna masa o bardzo charakterystycznym, trwałym zapachu. Jest dobrze rozpuszczalna w eterze, alkoholu i olejkach eterycznych, a praktycznie nierozpuszczalna w wodzie (rozpuszczalność kamfory w wodzie to g/l). Kamfora charakteryzuje się wysoką temperaturą topnienia (175 C), zaś jej temperatura wrzenia to 204 C. Może być również pozyskiwana syntetycznie z alfa pinenu (jest składnikiem olejków z drzew iglastych), octanu bornylu lub oddestylowana z terpentyny. Powiedzenie "znika jak kamfora" wzięło się z tego, iż kamfora w temperaturze pokojowej sublimuje (bezpośrednio przechodzi ze stanu ciekłego do gazowego z pominięciem stanu ciekłego).
Kamfora bardzo dobrze przenika przez skórę, dlatego jest częstym składnikiem maści o działaniu rozgrzewającym i przeciwbólowym (znieczulającym), występuje w maściach stosowanych po ugryzieniach owadów, kremach sportowych, kremach i żelach do masażu.
Swoim działaniem przypomina mentol, tzn. jest środkiem rozgrzewającym, mimo iż na skórze powoduje uczucie chłodu.
Kamfora - właściwości i działanie
Kamfora wykazuje następujące działanie:
- przeciwzapalne;
- dezynfekujące (zwłaszcza jeśli jest rozpuszczona w alkoholu);
- przeciwgrzybicze;
- działa chłodząco i lekko znieczulająco;
- ściągające;
- poprawia ukrwienie (pobudza krążenie krwi);
- lekko złuszczające zewnętrzną warstwę naskórka;
- zwęża rozszerzone pory;
- reguluje wydzielanie sebum;
- przeciwdziała nadmiernemu poceniu;
Należy pamiętać, iż kamfora może uczulać i powodować miejscowe zaczerwienienie skóry.
W większych ilościach kamfora ma działanie toksyczne (zwłaszcza jeśli jest stosowana doustnie), może powodować drgawki, drażliwość, dezorientację czy też nadpobudliwość nerwową. W poważnych przypadkach może prowadzić do hepatotoksyczności, a nawet śmierci.
Kamfora w kosmetyce - zastosowanie
Kamfora w kosmetyce jest stosowana jako:- składnik kremów do stóp (daje przyjemne uczucie chłodu);
- składnik płynów do oczyszczanie twarzy (szczególnie do cery trądzikowej ale nie tylko);
- składnik kremów i serum do cery trądzikowej (z jednej strony poprawia ukrwienie, z drugiej działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie);
- składnik dezodorantów;
- stosowany w balsamach do ust;
- składnik kosmetyków (kremów, serum, maseczek) poprawiających ukrwienie przeznaczonych dla cery bladej, ziemistej, zmęczonej;
- składnik płynów po goleniu;
- składnik kompozycji zapachowych w przemyśle perfumeryjnym;
Kamfora jest także wykorzystywana jako środek owadobójczy np. przeciw molom (w kulkach na mole), do produkcji lakierów czy też do produkcji sztucznych ogni.
Olejek kamforowy w aromaterapii ma głownie działanie uspokajające i antydepresyjne.
Polecam w ziołach szweckich��
OdpowiedzUsuń