fot. THOR |
Czym jest kawior?
Kawior to solona ikra ryb jesiotrowatych (kawior czarny, kawior rosyjski), dorszowatych (kawior norweski) i łososiowatych (kawior czerwony) lub niektórych innych ryb. Można powiedzieć, że jest koktajlem skoncentrowanych substancji pochodzenia morskiego. Najbardziej pożądany w kosmetyce jest czarny kawior. Jego składniki cechuje dobrze przyswajalna forma dla naszej skóry. Jest więc jednym z najbardziej luksusowych składników kosmetycznych o właściwościach odżywczych, regenerujących i naprawczych.
Kawior - sposób podania. Jak i z czym podawać kawior?
Kawior podaje się w postaci dobrze schłodzonej najlepiej w szklanym lub kryształowym naczyniu na skruszonym lodzie. Można go też podawać z blinami skropionymi śmietaną lub na kawałkach tostów z masłem. Aby nie popsuć smaku kawioru należy go nakładać łyżeczką wykonaną z masy perłowej, kości lub złota. Kawior po prostu nakłada się na pieczywo (nie rozsmarowujemy go). Do czarnego kawioru pasują alkohole takie jak: wódka, koniak, i szampan, zaś do czerwonego białe wino, lekkie albo musujące wytrawne. Ze względu na krotką datę przydatności kawior należy spożyć jak najszybciej (od razu) po otwarciu opakowania.
Kawior - odmiany i rodzaje kawioru
Można wyróżnić kilka rodzajów i odmian kawioru:
- kawior czarny - jest on pozyskiwany z ryb jesiotrowatych. Jest to szlachetna odmiana kawioru, na jego jakość składa się głównie wielkość ziaren, kolor, a także gatunku ryb z jakich został pozyskany. Najbardziej cenny kawior czarny to ten o jak największych, nieposklejanych, regularnej wielkości ziarnach, w kolorze srebrzysto czarnym i lekko błyszczące. Oczywiście liczy się też zapach - jak najmniej rybi. Im starsza ryba tym cenniejsza ikra. Najbardziej cenny jest kawior czarny pozyskiwany z bieługi, następny w kolejności jest kawior z jesiotra zachodniego, zaś trzecie miejsce należy do kawioru z siewrugi czyli jesiotra gwiaździstego. Czarny kawior pozyskuje się także z sterleta - jest on jednak ceniony najmniej. Najlepszy jest kawior ziarnisty, który kupujemy w puszkach lub słoiczkach (do 5% soli)- do jego wytwarzania nadaje się tylko w pełni dojrzała ikra. Mniej wykwintny i bardziej słony (do 12% soli) jest kawior beczkowy. Ze świeżej ikry, która nie nadaje się do zrobienia kawioru ziarnistego wytwarza się kawior prasowany.
- kawior czerwony - kawior ten jest odmianą pozyskiwaną z ryb łososiowatych. W przeciwieństwie do kawioru czarnego, im drobniejsze są ziarna kawioru czerwonego tym jest on cenniejszy. Ten w kolorze jaskrawoczerwonym to ikra nerki - jest mniej cenny, zaś ten bardziej pożądany i wykwintny ma jasnopomarańczową barwę i pozyskiwany jest z gorbuszy.
- kawior złocisty - ta odmiana kawioru pozyskiwana jest z pstrągów;
- kawior norweski zwany żółtym - pozyskiwany jest z ikry ryb dorszowatych;
- kawior złoty "golden" - jest najdroższym, najbardziej pożądanym i najrzadszym typem kawioru. Jest on pozyskiwany z jesiotra perskiego, dużo rzadziej z siewrugi.
- kawior biały zwany carskim - to kawior zdecydowanie najrzadszy i najdroższy. Jest on pozyskiwany z bieługi - białych jesiotrów z Morza Kaspijskiego (są wręcz pewne hipotezy mówiące, że jedynym jego źródłem są jedynie albinotyczne osobniki tejże ryby). Produkowany jest pod nazwą Almas (co znaczy diament) w Iranie, pakowany jest on w puszki z 24 - karatowego złota. Jest on bardzo drogi - cenę kilograma białego kawioru szacuje się na około 25 tys. dolarów.
Kawior w kosmetyce - bogactwo składników
Kawior zawiera liczne cenne dla naszej urody składniki. Stanowi niezwykle bogate źródło następujących substancji:
- proteiny (białka) - przyspieszają regenerację, poprawiają jędrność i wzmacniają skórę;
- witamina A - antyoksydant, poprawia elastyczność skóry oraz jej zdolności do regeneracji;
- witamina E - antyoksydant, chroni przed promieniowaniem UV, przeciwdziała starzeniu (jest przecież nazywana witamina "młodości");
- witamina B5 - silnie nawilża oraz łagodzi podrażnienia skóry;
- fosfolipidy - nawilżają i chronią przed utratą wody z naskórka (składnik płaszcza lipidowego skóry), wygładzają i uelastyczniają skórę, zapobiegają przedwczesnemu starzeniu;
- NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe - omega 3 i 6) - wspomagają regenerację bariery ochronnej naskórka, poprawiają elastyczność i jędrność skóry, odpowiadają za prawidłowy poziom nawilżenia i natłuszczenia naskórka, zapobiegają przedwczesnemu starzeniu;
minerały:
- jod - poprawia wygląd skóry, wpływa na jej właściwy poziom nawilżenia;
- fosfor - odżywia i wzmacnia skórę, poprawia jej metabolizm, stymuluje odnowę komórkową;
- cynk - jest antyoksydantem (neutralizuje wolne rodniki), wzmacnia włókna kolagenowe, łagodzi stany zapalne, zapobiega powstawaniu zaskórników, reguluje wydzielanie sebum (pomocny w leczeniu trądziku);
- magnez - działa regenerująco, spowalnia procesy starzenia;
Aż trudno uwierzyć że kiedyś kawior był tak niedoceniany.
Aż trudno uwierzyć że kiedyś kawior był tak niedoceniany.
Działanie kosmetyków z kawiorem na skórę
Kosmetyki z kawiorem wykazują:
- działanie odżywcze;
- wzmacniają barierę ochronna naskórka;
- działanie regenerujące (przyspieszają procesy odnowy);
- rewitalizują i pobudzają syntezę kolagenu;
- nadają skórze elastyczność i sprężystość;
- przywracają jędrność i właściwe napięcie skóry;
- poprawiają (wyrównują) koloryt i ogólną kondycję skóry;
- działanie odmładzające i opóźniające procesy starzenia;
- wykazują właściwości liftingujące (zmniejszają widoczność zmarszczek);
- dodaje blasku i nadaje zdrowy wygląd szarej i zmęczonej cerze;
Kosmetyki z kawiorem można stosować na skórę wokół oczu !!! - nie podrażniają jej.
Przeciwwskazaniem do stosowania tego rodzaju kosmetyków jest uczulenie na kawior.
Kosmetyki z kawiorem - dla kogo? Wskazania do stosowania
Wskazania do stosowania kosmetyków z kawiorem:
- można stosować do wszystkich typów cer - dla każdego kto chce jak najdłużej zachować młodą i pełną blasku skórę;
- szczególnie dla cery suchej, przesuszonej;
- cera palacza;
- skóra o obniżonej jędrności;
- szczególnie dedykowany dla skóry dojrzałej;
- dla skóry młodej, ale suchej, zmęczonej i pozbawionej blasku i witalności;
Kawior - w jakich kosmetykach go znajdziemy?
Kawior może znaleźć w następujących produktach kosmetycznych:
- kremy do twarzy i okolic oczu (szczególnie odmładzające, ale nie tylko - są specjalne serie kosmetyków z kawiorem);
- serum;
- ampułki;
- maseczki;
- balsamy;
- płyny micelarne;
- kosmetyki do włosów (odżywki, maski);
Na koniec przyznam się Wam do mojej słabości (trwa już od kilku lat), a jest nią serum z kawiorem (ujędrniające). Nie podam marki, bo nie chodzi o reklamę. Ja stosuję taką kurację minimum 2 razy do roku, trwa ok 4 tygodni - robię sobie w domu 2 zabiegi w tygodniu (czasami 1 z braku czasu). Serum działa intensywniej jeśli stosuje się go np. pod maskę algową ( składniki łatwiej wnikają w skórę ze względu na okluzję). Mój zabieg wygląda następująco. Zaczynam oczywiście od demakijażu, następnie robię peeling, po dokładnym zmyciu peelingu i osuszeniu twarzy nakładam serum - także na skórę wokół oczu (delikatnie je wmasowuję) i na koniec nakładam maskę algową . Po zdjęciu maski nakładam na skórę krem na zakończenie zabiegu (niewielką ilość żeby nie przeciążać skóry). Serum można też wprowadzać przy użyciu ultradźwięków (sonoforezy) - daje naprawdę dobre efekty (wiem z własnego doświadczenia), ale na taki zabieg polecam wybrać się do gabinetu. Można też po prostu wmasowywać w skórę serum np. wieczorem po demakijażu i dokładnym oczyszczeniu skóry.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz