fot. Ana Ulin |
Olibanum
Olibanum (kadzidło frankońskie) jest gumożywicą otrzymywaną z kadzidłowca Cartera (Boswellia carteri), który występuje w Somalii i na Półwyspie Arabskim (tereny suche, pustynne). Olbianum dostarcza także inny gatunek kadzidłowca - Boswellia serrata rosnący w suchych, górzystych rejonach Indii - jest to tzw. indyjskie olibanum zwane też Indian Frankincense.
Przez tysiące lat ta gumożywica była stosowana i ceniona przez m.in Egipcjan, Greków, Persów czy Hindusów. Była wykorzystywana do rytuałów oczyszczających i medytacji, a także do balsamowania zwłok. Do dzisiaj jest stosowana jako depilator przez kobiety arabskie.
Olibanum jest głównym składnikiem kadzidła, wykorzystuje się go także jako dodatek zapachowy (aromatyzujący) do świec (zapach cytrusowy - odświeżający).
Zapach kadzidła skutecznie odstrasza owady (zwłaszcza komary).
Obecnie olibanum często zastępuje dużo droższą ambrę.
Po nacięciu kory z drzewa wypływa żywica w postaci soku (białe krople o konsystencji mleka), która na powietrzu szybko tężeje (zestala się) w pachnącą żółtawobrązową masę.
Składnikami, które decydują o zastosowaniu olibanum w kosmetyce i leczeniu są głównie: olejki eteryczne i kwasy boswelinowe (działanie przeciwzapalne).
Boswelina będąca czynnikiem przeciwzapalnym może być składnikiem kremów, mydeł i lotionów (w stężeniu do 5%).
Olibanum - właściwości i działanie
Olibanum ma działanie:
- przeciwzapalne;
- antyseptyczne;
- wykrztuśne;
- przeciwlękowe;
- uspokajające;
- immunomodelujące;
Ze względu na swoje liczne pozytywne właściwości gumożywica olibanum stosowana jest w Ayurwedzie (tradycyjna medycyna indyjska) pod nazwą "Salai guggal" - wykorzystywane jest jej działanie przeciwzapalne (leczenie stanów zapalnych stawów, bóle kręgosłupa) oraz wykrztuśne (nieżyt układu oddechowego).
Olibanum - zastosowanie w kosmetyce
Olibanum oraz zawarte w nim olejki mają następujące zastosowanie w kosmetyce:- olejki eteryczne zawarte w olibanum (m.in pinen i felandren) są stosowane do produkcji perfum o nutach: egzotycznej i orientalnej, a także w perfumach i wodach toaletowych dla mężczyzn;
- składnik past do zębów;
- olejek olibanum stosuje się także do perfumowania mydeł, kremów, zmywaczy i lotionów;
- składnik kremów, żelów pod prysznic, lotionów, mydeł - zawartość olibanum nie powinna przekraczać 1%.
OLEJEK OLIBANUM
Olejek kadzidłowy olibanum stosowany jest w medycynie ajurwedyjskiej. Wykazuje działanie: przeciwzmarszczkowe, ujędrniające, ściągające, przeciwzapalne, obkurcza rozszerzone pory, łagodzi podrażnienia po depilacji. Można stosować w pielęgnacji każdego typu cery (zwłaszcza dojrzałej i naczynkowej). Nie wolno stosować olejku bezpośrednio na skórę- wcześniej należy go rozcieńczyć w oleju bazowym.Zastosowanie olejku olibanum
- olejek olibanum zawierają niektóre kremy czy serum do pielęgnacji skóry twarzy, dekoltu, biustu;
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz