Codziennie pamiętamy o pielęgnacji twarzy, dbamy o włosy (atrakcyjna fryzura musi być), a zdarza się że niestety zapominamy o dłoniach. Niedobrze. Często to właśnie one są ciągle na widoku np. kiedy podajemy dłoń aby się przywitać, gdy gestykulujemy podczas rozmowy, gdy coś komuś podajemy - dlatego ważne żeby były zadbane.
Musimy pamiętać, że to właśnie dłonie są szczególnie narażone każdego dnia na wiele niekorzystnych czynników zewnętrznych i środowiska np. bardzo częsty kontakt z wodą, kontakt ze środkami chemicznymi, detergentami, urazy mechaniczne czy zimą na działanie mrozu (niskich temperatur). Co ważne, skóra dłoni starzeje się szybciej niż innych części ciała. Ma to z wiązek z minimalną ilością tkanki tłuszczowej oraz niewielką ilością gruczołów łojowych (na zewnętrznej części doni jest ich niewiele, od wewnętrznej zupełnie ich brak).
Właśnie dlatego należ dbać o nie szczególnie.
Codzienna pielęgnacja:
Poza zabiegami higienicznymi czyli myciem dłoni wodą z mydłem i dokładnym osuszaniem warto kilka razy dziennie (minimum 2) nakładać na skórę dłoni krem ochronny (są różne rodzaje np. nawilżające, regenerujące, odżywcze). Jeśli skóra na dłoniach jest przesuszona i pęka warto nakładać na noc dość grubą warstwę maści z witaminą A (można nałożyć dodatkowo na dłonie bawełniane rękawiczki). Raz w tygodniu (lub raz na dwa tygodnie) wart wykonać peeling dłoni z masażem, a po zmyciu peelingu nałożyć na skórę warstwę kremu lub maski (peeling wygładzi skórę, i spowoduje lepsze wchłanianie substancji aktywnych z kremu lub maski).
Ale warto czasem zrobić coś ekstra dla naszych dłoni- czyli? Zafundować im zabieg parafinowy!!!
Zabieg parafinowy na dłonie
Warto przynajmniej raz w miesiącu (zwłaszcza zimą) skorzystać z jego dobrodziejstw. Sprawi on, że dłonie będą delikatne, a skóra będzie gładka, elastyczna i aksamitna w dotyku. Zabiegi parafinowe są najpopularniejsze w gabinetach kosmetycznych od jesieni do wiosny (a szczególnie zimą- bo właśnie wtedy dłonie są dodatkowo narażone na działanie niskich temperatur- jak wiadomo skóra wtedy staje się przesuszona, łuszczy się, pojawiają się pęknięcia, jest wtedy szczególnie podatna na urazy).
Czym jest parafina?
Parafina jest węglowodorem nienasyconym otrzymywanym w procesie destylacji frakcjonowanej ropy naftowej. Wzór sumaryczny parafiny to od C19H40 do C35H72. Jest ciałem stałym o temperaturze topnienia między 43-54 C, a temperatura wrzenia wynosi 250 C.
Parafinę do zabiegu przygotowuje się w tzw. "parafinowej kuchni". Zbudowana jest ona ze zbiornika w którym umieszcza się parafinę oraz z elektrycznego urządzenia ogrzewczego z układem termoregulacyjnym, który umożliwia utrzymanie stałej odpowiedniej temperatury (np. żeby nie doszło do poparzenia). Obecnie w sprzedaży znajduje się wiele różnych rodzajów parafiny, różnią się między sobą zapachem, kolorem, czy też składem (niektóre są wzbogacone w składniki odżywcze i witaminy).
W gabinetach najczęściej wykonuje się tzw. rękawice parafinowe. Jak wygląda zabieg?
fot. Danielle Moler |
Bezpośrednio po zabiegu skóra jest blada, gorąca i spocona, jednak szybko ulega zaczerwienieniu w wyniku rozszerzenia naczyń.
Skóra po zabiegu jest miękka, gładka i elastyczna. Mimo, iż parafina nie posiada sama w sobie właściwości nawilżających to po zabiegu na powierzchni skóry pozostaje warstwa ochronna tzw. film - który zatrzymuje w skórze wilgoć.
Przez min. godzinę po zabiegu nie należy myć dłoni, aby substancje aktywne wchłonęły się w maksymalnym stopniu.
Efekt utrzymuje się przez kilka dni po zabiegu - cieszymy się wtedy delikatną i piękną skórą dłoni. Częstotliwość wykonywania zabiegu jest uzależniona od stanu skóry dłoni. Czasami wystarczy raz w miesiącu, zimą warto wykonywać zabieg częściej np. raz w tygodniu czy raz na dwa tygodnie.
Parafina działanie
Najważniejsze cechy parafiny: duża pojemność cieplna i małe przewodnictwo cieplne. T właśnie one czynią ją szczególnie przydatną w zabiegach ciepłoleczniczych. Parafina długo utrzymuje ciepło i powoli oddaje je otoczeniu.
Ponadto przy zastyganiu parafina zmniejsza swoją objętość o 10-20% w związku z tym powstaje tzw. kompresja (delikatny ucisk). Z jednej strony powoduje to zwiększone przekazywanie tkankom ciepła, z drugiej zaś zmniejsza odprowadzenie ciepła z prądem krwi (dzięki uciśnięciu naczyń skórnych).
Temperatura skóry pod okładem parafinowym wynosi od 39 do 41 C . jest to temperatura optymalna dla wzmożenia aktywności procesów przemiany tkankowej - tzw. efekt okluzyjny (powoduje on sprawniejsze wchłanianie substancji aktywnych z maski nałożonej pod warstwę parafiny, przyspiesza przemianę materii, ułatwione wydalanie ze skóry szkodliwych produktów przemiany materii, lepsze zaopatrzenie skóry w tlen i składniki odżywcze). Dochodzi do wzmożonego pocenia się skóry, usprawnia się również krążenie w naczyniach włosowatych skóry.
Zabiegi parafinowe rozluźniają mięśnie i stawy dłoni, wzmacniają paznokcie, wygładzają drobne zmarszczki, działają regenerująco na skórę, rozjaśniają przebarwienia, opóźniają procesy starzenia się skóry.
Dodatkowo zabieg jest bardzo przyjemny, jest świetną formą relaksu i odprężenia.
Dla kogo zabieg parafinowy (wskazania):
fot. Grand Velas Puerto Vallarta |
- okres jesienno- zimowy;
- szorstka, łuszcząca się skóra;
- suchy i popękany naskórek;
- nawilżenie i odmłodzenie dłoni;
- rozjaśnienie przebarwień;
- dłonie zniszczone na skutek działania detergentów;
- odmrożenia;
Przeciwwskazania do parafiny na dłonie:
- uczulenie na parafinę;- grzybica skóry i paznokci;
- egzema (w stanie czynnym);
- AZS (czynne z ranami);
- świeże blizny i rany;
- dolegliwości skórne (zapalenie, owrzodzenie poparzenie, ubytki);
- osteoporoza;
- czynna gruźlica;
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz