Opis strony

Super piękna to blog o tematyce prozdrowotnej. Opisuje bardzo dokładnie problemy z jakimi spotykają się kobiety. Doradzam jak pozbyć się cellulitu? Po co wykonywać peeling? Dowiesz się tutaj czym są i jak powstają zmarszczki. Możesz przeczytać o przyczynach powstawania i metodach usuwania rozstępów. Na blogu znajdziesz informację jak leczyć trądzik różowaty? Powinny zainteresować Cię podstawowe informację dotyczące naszej odporności. Jest też coś dla mężczyzn, niekoniecznie przyjemnego jak temat łysienia. Na koniec polecam coś miłego czyli dlaczego warto się śmiać i dlaczego uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła?

Belka Mega Flavon

Peeling ciała - dlaczego warto go robić?

Peeling to po prostu złuszczanie martwego naskórka. Jest to prosty i skuteczny zabieg, który wygładza i rozjaśnia skórę, co powoduje że wygląda ona młodziej. Są różne metody peelingu (pisałam o tym w poście: Peeling - rodzaje, zastosowanie). Ale dziś chciałabym się skupić nad peelingiem ciała.

Naturalny proces (odnowy) regeneracji naskórka powtarza się cyklicznie i trwa ok 28 dni. W tym czasie obumierają stare komórki naskórka, a w ich miejsce pojawiają się nowe. Oczywiście biorąc kąpiel czy prysznic pozbywamy się tych starych komórek, ale to złuszczanie niestety nie zawsze odbywa się równomiernie (wtedy skóra nie jest idealnie gładka - miejscami jest szorstka, może mieć nierównomierny koloryt). I właśnie w tym celu wykonuje się peeling, aby wygładzić skórę, ale oczywiście nie tylko. Peeling ponadto świetnie oczyszcza skórę i poprawia wchłanianie substancji aktywnych i odżywczych z kosmetyków (po zabiegu nałożone balsamy czy masła lepiej się wchłaniają). Po złuszczeniu skóra wygląda młodziej, niwelowane są drobne przebarwienia i blizny, ujednolica się koloryt skóry, a ponadto staje się ona bardziej napięta i gładka.



Peelingi do ciała to najczęściej produkty typu scrub (czyli z drobinkami ścierającymi), mogą to być kryształki cukru czy soli, zmielone pestki, lub też syntetyczne kuleczki (te są przeznaczone głównie dla cery wrażliwej, delikatnej - nie mają ostrych krawędzi, więc są delikatniejsze dla skóry).

Na wykonanie peelingu ciała wystarczy poświęcić 15 minut. Tego typu zabieg wystarczy wykonać raz w tygodniu (nie można przesadzać, żeby nie podrażnić skóry). Natomiast jeśli na co dzień stosujemy żele peelingujące to taki zabieg wystarczy wykonać raz w miesiącu.


Po co wykonywać peeling ciała?


- aby usunąć martwe komórki naskórka;
- aby poprawić wchłanianie substancji aktywnych i odżywczych z kosmetyków w głąb skóry;
- aby dokładnie oczyścić skórę;
- aby wyrównać koloryt i rozjaśnić skórę;
- aby przyspieszyć proces odnowy (regeneracji) skóry- regularnie wykonywany peeling i masaż to krok do zachowania młodego wyglądu na dłużej;
- aby wygładzić skórę;
- aby odblokować ujścia gruczołów łojowych - zapobiega to powstawaniu zaskórników;
- aby pobudzić krążenie (mikrokrążenie w skórze);
- peeling i  systematyczny masaż zapobiegają zastojom limfy, redukują obrzęki i pobudzają krążenie;
- aby odmłodzić skórę i/lub przeciwdziałać jej starzeniu;
- przed nałożeniem samoopalacza - peeling usuwają martwe komórki naskórka spowoduje że skóra przyjmie równomiernie substancje brązujące (zapobiega powstawaniu plam i smug na skórze), ponadto kolor (opalenizna) utrzyma się dłużej na skórze;
- aby uniknąć wrastających po depilacji włosków ( zapobiega powstawaniu stanów zapalnych mieszków włosowych);
- pomocne w walce z cellulitem (pobudza mikrokrążenie, przyspiesza przemianę materii (ułatwia usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii i spalanie tłuszczu);


Jak prawidłowo wykonać peeling?


Najpierw dokładnie myjemy ciało żelem pod prysznic (lub mydłem), spłukujemy dokładnie resztki kosmetyku i osuszamy skórę. Następnie na delikatnie zwilżoną skórę nakładamy peeling i rozcieramy go. Siła z jaką masujemy (tarcia) powinna być dostosowana do intensywności złuszczania, ale także do typu skóry. Masujemy ruchami kolistymi lub podłużnymi zawsze w kierunku serca. Wykonywanie peelingu zaczynamy od dołu czyli od stóp (kolejno łydki, uda, pośladki, brzuch, plecy, ramiona), a kończymy na okolicach piersi i dekoltu - te części ciała należy traktować szczególnie delikatnie, skóra jest tutaj bardziej wrażliwa i cieńsza (nie przesadzajmy z tarciem). Jeśli mamy skórę delikatną i wrażliwą to na dekolt lepiej wykonać peeling, który stosujemy do twarzy (np. z syntetycznymi mikrogranulkami czy nawet enzymatyczny). Po wykonaniu peelingu resztki preparatu spłukujemy letnią wodą, a następnie dokładnie osuszamy ciało.
Co możemy zrobić dalej (należy wykorzystać ułatwione przenikanie substancji aktywnych) - do wyboru:
- wmasować balsam, masło (lub jogurt) do ciała;
- nałożyć serum, a kiedy się wchłonie to nałożyć balsam;
- nałożyć serum, następnie maskę (z owijaniem w folię lub bez), po zmyciu maski nałożyć balsam;

Wykonanie peelingu na mokrej skórze - peeling może spłynąć, a ponadto osłabia efekt złuszczania.
Natomiast jeśli chcemy wzmocnić działanie peelingu to stosuje się go na suchą skórę (ale uwaga na podrażnienia, szczególnie jeśli wykonujemy peeling solny).

Kiedy nie wykonywać peelingu?


Nie powinno się wykonywać peelingu bezpośrednio przed depilacją (należy go wykonać 2 lub 3 dni przed planowanym zabiegiem). Po depilacji należy odczekać z wykonaniem peelingu minimum 24 godziny, a najlepiej wykonać go po 2 dniach, zapobiega to wrastaniu odrastających włosków.
Nie należy wykonywać gruboziarnistego peelingu bezpośrednio przed opalaniem (wyjściem na plażę czy do solarium) - może dodatkowo uwrażliwić skórę, a ponadto zdarza się iż w peelingu mogą być zawarte olejki eteryczne o właściwościach fotouczulających. Nie wykonujemy też peelingu po opalaniu należy odczekać 2 lub 3 dni.
Przeciwwskazania do peelingu ciała: stany zapalne skóry, choroby bakteryjne, wirusowe, grzybicze, wysypki, podrażnienia, przerwanie ciągłości skóry (skaleczenia, obtarcia), choroba zakrzepowa, zapalenie żył - nie można masować.

Najpopularniejsze peelingi do ciała:

peeling solny - to nic innego jak kryształki soli zatopione w olejowej zawiesinie z dodatkiem olejków eterycznych, świetnie ściera gruby naskórek, ale może podrażniać delikatna skórę, szczególnie na dekolcie (nie polecany osobom ze skórą wrażliwą i naczyniową), peeling ten intensywnie poprawia ukrwienie i dotlenienie skóry;

peeling cukrowy - bardzo dobrze złuszcza martwy naskórek, pod wpływem ciepła rozpuszcza się (podczas masowania), bardzo dobrze natłuszcza skórę, można go stosować nawet w przypadku wrażliwej skóry, peeling bardzo przyjemny w użyciu;

Jeśli wykonujemy peeling codziennie lub co drugi dzień to najlepiej wybrać w tym celu peeling kremowy lub żel peelingujący. Peelingi kremowe zawierają najczęściej np. zmielone łupiny orzecha lub pestki brzoskwini, natomiast w żelach peelingujących są to syntetyczne mikrogranulki. W obydwu przypadkach składniki ścierające są bardzo drobne, ale ich działanie jest wystarczają aby usunąć martwy naskórek. Jeśli stosujecie tego typu preparaty to peeling (taki gruboziarnisty) wykonujemy raz w miesiącu.


W kolejnym poście napiszę jak zrobić domowe peelingi do ciała ( w tym mój ulubiony peeling kawowy).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz