Tonik
fot.mahmoud99725 |
Tonik - czym jest?
Tonik jest najczęściej roztworem wodnymi lub wodno- alkoholowym. Głównym składnikiem toników jest woda destylowana (demineralizowana), która ma za zadanie usuwać rozpuszczalne w wodzie resztki (pozostałości) potu i brudu. W celu poprawienia działania oczyszczającego często do toników dodaje się niewielką ilość roztworów środków powierzchniowo czynnych. Alkohol w składzie toniku wspomaga oczyszczanie tzn. rozpuszcza tłuszcz skórny, pozostałości kremów czy makijażu.
Przyglądając się tonikom na sklepowych półkach na pewno zauważyłyście, że mają różne kolory np. jasnoniebieski, jasnozielony, różowy czy pomarańczowy - kolor nie ma nic wspólnego z działaniem toniku, natomiast różne zabarwienie toników ma nas zachęcać do kupna i psychologicznie wspomagać tonizujące działanie.
Składniki stosowane do produkcji toników
Składniki dobierane są odpowiednio w zależności od rodzaju cery dla której dany tonik jest przeznaczony. Są to:
- woda demineralizowana (w każdym rodzaju toniku - podstawowy i główny składnik);
- w tonikach o działaniu odtłuszczający i dezynfekującym stosuje się alkohol jednowodorotlenowy (etanol lub izopropanol), którego zawartość stanowi 20 do 50% toniku. Preparaty zawierające izopropanol (mają dość charakterystyczny szpitalny zapach - trudny w perfumowaniu) stosuje się w leczeniu trądziku i pielęgnacji problematycznej cery tłustej - mają one bowiem działanie odtłuszczające i odkażające. Preparaty w których wykorzystano alkohol jednowodorotlenowy (etanol lub izopropanol) po użyciu na skórze pozostawiają odświeżające odczucie chłodu (dzieje się tak ponieważ mają niską temperaturę wrzenia i szybko odparowują - w ten sposób odbierają skórze ciepło). Ponadto alkohole te poprawiają ukrwienie skóry.
- substancje nawilżające (alkohole wielowodorotlenowe) - m.in. gliceryna, glikole, pochodne glukozy,sorbitol i hydrolizaty protein. Wykazują one właściwości higroskopijne (tzn. wiążące wodę), dzięki czemu nawilżają i wygładzają górne warstwy naskórka (głównie warstwę rogową). Ważny składnik w tonikach dla skóry normalnej i suchej.
- środki powierzchniowo czynne - ułatwiają usuwanie brudu;
- środki ściągające - m.in. sole glinu, stearynian cynku, hamamelis (ekstrakt z oczaru wirginijskiego - woda hamamelisowa), kwasy organiczne (mlekowy, winowy, cytrynowy) - składniki te ściągają, obkurczają pory oraz powodują obkurczenie keratyny.
- substancje chłodzące - np. mentol, kamfora. Ich zadaniem jest wspomaganie działania odświeżającego oraz poprawiają ukrwienie skóry.
- substancje zapobiegające podrażnieniom - np. azulen i bisabolol (wyciągi z rumianku) czy też alantoina. Ich rolą jest zwalczanie niewielkich ognisk zapalnych oraz łagodzenie podrażnień skóry
- substancje o działaniu antyseptycznym - triklosan zapobiega zakażeniu niedużych ran (które czasem występują przy leczeniu trądziku), ponadto dezynfekuje skórę i zapobiega tworzeniu się grudek i krostek. Inne składniki toników do sery trądzikowej to kwas salicylowy i siarka - wykazują działanie odkażające i keratolityczne.
- w tonikach do skóry suchej i wrażliwej (bezalkoholowych lub zawierających max 5% alkoholu) stosuje się środki powierzchniowo czynne o wysokim HLB (solubilizatory) - substancje te umożliwiają wprowadzenie kompozycji zapachowej (nadania zapachu) oraz niektórych barwników (nadania przyciągającego koloru).
Jakie pH ma tonik?
Z reguły toniki mają odczyn kwaśny, ich pH waha się między 4 a 5,5 dzięki temu przywracają typowe pH skórze.
Od czego zależy wybór toniku? Czym się kierować?
Oczywiście wybór odpowiedniego toniku (jak i innych kosmetyków) jest uzależniony od rodzaju i stanu skóry. Toniki do skóry suchej i wrażliwej nie powinny zawierać kompozycji zapachowych (tak wiem większość je zawiera), ani alkoholu (bezalkoholowe, jeśli już go zawierają to max do 5%), zaś ich działanie poza podstawowym powinno skupiać się na nawilżeniu skóry. Dla cery tłustej, łojotokowej i trądzikowej wybieramy toniki o działaniu ściągającym i dezynfekującym.
Tonik - kiedy go używać?
Tak jak pisałam na początku w użytku codziennym tonik stosuje się po oczyszczeniu twarzy mleczkiem (czy innym preparatem) do demakijażu, a przed nałożeniem kremu. Natomiast w gabinecie kosmetycznym tonik stosuje się na zakończenie zabiegu kosmetycznego. Służy on do ostatecznego oczyszczenia i zdezynfekowania skóry podczas zabiegu. Toniku nie stosujemy jeśli będziemy wykonywać zabieg preparatami zawierającymi substancje aktywne (np. sonoforezę) - ponieważ ma on działanie ściągające i mocno ograniczy wchłanianie substancji czynnych. W takiej sytuacji stosujemy go tylko na końcu przed nałożeniem kremu.
fot. mahmoud99725 |
Tonik - działanie
W zależności od zastosowanych składników toniki mogą działać:
- oczyszczająco;
- odświeżająco;
- tonizująco;
- ściągająco;
- przywraca naturalne pH skórze;
- nawilżająco;
- odżywczo;
Jeśli więc chcecie cieszyć się zdrowo wyglądającą i promienną cerą to zachęcam Was do codziennego stosowania toniku. Nie wybierajcie drogi na skróty lecz starajcie się korzystać z dobrodziejstw jakie daje stosowanie odpowiednio dobranego toniku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz