fot. Hotel Costa Calero - Talaso&Spa |
Oczyszczanie cery
Manualne oczyszczanie twarzy jest nadal jednym z najpopularniejszych zabiegów wykonywanym przez kosmetyczki w gabinetach kosmetycznych. Osobiście nie jestem fanką tego sposobu oczyszczania (chyba, że chodzi o cerę trądzikową - w przypadku której tego typu zabieg jest pomocny, a nie zawsze można skorzystać z innych metod dokładnego oczyszczania) - ale to moje prywatne zdanie. Osobiście wolę oczyszczanie skóry wykorzystując mikrodermabrazję lub peelingi kwasami, lub łącząc razem obydwie metody.Jeśli na skórze twarzy zauważamy zaskórniki (otwarte i zamknięte) lub prosaki to warto zdecydować się na zabieg oczyszczania cery (oczywiście można także wykonać w zależności od potrzeb oczyszczanie dekoltu, pleców czy ramion - zabieg wygląda podobnie). Zabieg oczyszczania cery wspomaga funkcje skóry i poprawia jej wygląd (oczywiście nie bezpośrednio po zabiegu :-).
Usuwanie zanieczyszczeń skóry jest też bardzo ważnym elementem w pielęgnacji cery trądzikowej.
Oczyszczanie twarzy krok po kroku
fot. mahmoud99725 |
Kolejnym krokiem jest wykonanie peelingu, który ma za zadanie likwidację (starcie lub rozpuszczenie) warstwy rogowej. W zależności od rodzaju cery i jej stanu możemy się zdecydować na peeling: enzymatyczny, drobno lub gruboziarnisty, albo też peeling typu gommage. Aby wzmocnić efekt peelingu można też wykonać brushing - peeling szczotkowy (oczywiście wcześniej wykluczyć należy przeciwwskazania do jego wykonania).
fot. Hotel Punta Diamente |
Po zmyciu maski wodą należy jak najszybciej przystąpić do manualnego oczyszczania cery (aby skóra nie wystygła, a pory nie obkurczyły się).
Jak powinna być przygotowana kosmetyczka do zabiegu oczyszczania twarzy?
Zabieg oczyszczania cery powinien być bezpieczny zarówno dla klientki, jak i dla kosmetyczki. Dla ochrony przed zakażeniem kosmetyczka powinna nałożyć na dłonie jednorazowe rękawiczki wcześniej je dezynfekując, a na twarzy powinna mieć jednorazową maseczkę ochronną (zabezpieczenie przed łojem i ewentualnie płynną wydzielina). Palce warto owinąć gazą, chusteczką lub cienką warstwą ligniny.
Oczyszczanie z zaskórników polega na usuwaniu zalegającej treści poprzez ucisk palcami wskazującymi obydwu dłoni równocześnie. Oczywiście ucisk ten nie może być agresywny (intensywny), klientka nie może mieć odczucia, że zaskórniki są wyciskane paznokciami (że wbijamy jej paznokcie w skórę). Niewłaściwe czyszczenie może spowodować powstawanie wybroczyn lub innych uszkodzeń naskórka. Oczyszczanie nie powinno być długotrwałym zabiegiem (po 30 minutach skóra jest chłodna i ciężko jest z niej coś wycisnąć). Moment usuwania zaskórników nie należy do przyjemnych, ale nie powinien być też bolesny. Na końcu wpisu znajdziecie akapit poświęcony temu jak rozpoznać zaskórniki zamknięte i otwarte.
Kolejność usuwania zmian podczas zabiegu oczyszczania:
- zaskórniki otwarte;
- zaskórniki zamknięte;
- prosaki;
- niewielkie krostki ropne (TYLKO ZA ZGODĄ I NA POLECENIE LEKARZA, W ŻADNYM INNYM PRZYPADKU).
- mięczaki zakaźne - (informacja z lit. kosmetologicznej) - osobiście nie polecam ingerencji w tego typu zmiany - należy pozostawić to lekarzom bo oni mają bezpieczniejsze metody usuwania tego typu zmian;
To co ważne: nigdy nie ingerujemy w zmiany ropne - pod żadnym pozorem nie wyciskamy ich (tylko za zgodą i na polecenie lekarza - nie klientki). W ten sposób nie poprawimy wyglądu skóry, a wręcz odwrotnie - możemy pogorszyć jej stan. Zmiany ropne muszą być wyleczone przez dermatologa. Należy tej zasady przestrzegać, aby nie roznieść pojedynczej zmiany na całą twarz, bo wtedy klientka na pewno do nas nie wróci. Taka mała moja rada: trzeba być mądrą kosmetyczką/kosmetologiem - należy wytłumaczyć klientce, że np. pewnej czynności nie możemy wykonać, że będzie to dla jej skóry szkodliwe - albo posłucha i zrozumie, albo pójdzie do kogoś innego, kto się zdecyduje wykonać dany zabieg nie licząc się z konsekwencjami. Jeśli klientka zrozumie i przekona się, że jesteście kompetentne i chcecie dla niej dobrze to wróci do Was i będzie Waszą wierną klientką na długie lata, a ponadto będzie Was polecać swoim znajomym. Nie warto dla jednego zabiegu (jednorazowych pieniędzy) łamać zasad - zawsze musicie myśleć długofalowo. Ale się rozpisałam - na razie to wystarczy i wracamy do oczyszczania.
Zamknięte zaskórniki i prosaki można nakłuć jednorazową igłą (wcześniej dezynfekujemy skórę i igłę) lub użyć skaryfikatora, aby łatwiej wydobyć zalegającą masę (wydzielinę) na zewnątrz.. Nakłucie należy wykonać bardzo delikatnie, aby nie zostawić widocznych śladów na twarzy klientki (wiem, że czasem to trudne, a wręcz niemożliwe ale należy się starać). Oczywiście nie należy nadużywać pracy igiełką. Innym narzędziem pomocnym w zabiegu oczyszczania jest łyżeczka Unny. Jak wygląda? Jest to taki rodzaj metalowej pałeczki, która po obu stronach jest zakończona dziurkami lub pętelkami. Łyżeczka Unny jest przydatna do usuwania zaskórników znajdujących się w trudno dostępnych miejscach np. w uchu, czy w okolicy nosa. Jak wygląda technika usuwania zaskórników łyżeczką Unny? Układamy łyżeczkę na zaskórniku i naciskamy, na skutek ucisku zawartość zaskórnika wydostaje się na zewnątrz.
fot. Thomas Wanhoff |
Po zabiegu oczyszczania można także wykonać zabieg galwanizacji lub jonoforezy (jest to oczywiście rozszerzenie zabiegu). Galwanizacja obkurcza rozszerzone pory, poprawia wygląd skóry i jest szczególnie przydatna w przypadku skóry naczyniowej lub łojotokowej. Jonoforeza służy do wprowadzenia wgłąb skóry substancji aktywnych (wykorzystuje się prąd stały tak jak w przypadku galwanizacji). Inną opcją także bardzo skuteczną jest wprowadzenie w skórę substancji aktywnych przy użyciu ultradźwięków - czyli wykonanie sonoforezy.
Ale jeśli nie chcemy rozszerzać zabiegu, to kolejnym elementem po darsonwalizacji jest nałożenie odpowiednio dobranej do rodzaju skóry maski łagodzącej. Po zabiegu oczyszczania bardzo dobrze sprawdzają się maski glinkowe (glinka kaolinaowa, bentonit). Działają one na skórę chłodząco. Ich łagodzące działanie można wzmocnić poprzez naświetlenie twarzy z nałożoną maseczką lampą sollux z filtrem niebieskim lub lampą Minina. Oczywiście pamiętamy o osłonięciu oczu klientki. Niebieski filtr ma działanie łagodzące, kojące, przeciwzapalne, pomaga też w usuwaniu zaczerwienień. Na koniec po zmyciu maski przemywamy skórę tonikiem i nakładamy krem odpowiedni do rodzaju cery (zimą kremy powinny chronić skórę przed mrozem, latem przed promieniowaniem UVA i UVB).
Na zakończenie zabiegu można też wykonać maskę algową - alginat (mój ulubiony rodzaj masek, bo sprawdza się świetnie w każdej sytuacji nie tylko po oczyszczaniu). Maska ta ma silne działanie chłodzące. Będzie miała więc świetne działanie kojące i łagodzące dla skóry podrażnionej zabiegiem oczyszczania. Maska pozwoli zrelaksować się i poczuć ulgę klientce. Pod tego typu maskę warto także zastosować odpowiednie serum (np. w przypadku cery tłustej i trądzikowej - serum antybakteryjne).
Jeśli skóra jest mocno zanieczyszczona to zabieg czyszczenia rozkłada się na dwie, a czasami trzy wizyty.
W przypadku cery tłustej i trądzikowej przydatne jest stosowanie preparatów z kwasem mlekowym, które nie tylko ułatwiają złuszczanie warstwy rogowej, ale też działają dezynfekująco na skórę i hamują rozwój bakterii. W przypadku cery trądzikowej nie powinno się stosować pary do rozpulchniania, ponieważ jest ona zbyt dużym obciążeniem dla skóry.
Jak rozpoznać zaskórniki otwarte i zamknięte?
Jest to sprawa dość prosta jeśli wiemy jak wyglądają poszczególne rodzaje zaskórników. Poniżej opis jak wyglądają zaskórniki otwarte a jak zaskórniki zamknięte.Zaskórniki otwarte
Zaskórniki otwarte rozpoznajemy po czarnych kropeczkach na skórze. Mogą być one głębokie (nos, broda, uszy) - podczas wyciskania pojawia się duża i miękka pałeczka łoju lub też płytkie (np. na policzkach i kościach policzkowych)- są płaskie, a ich wydzielinę, która jest twarda trudno usunąć. W ich przypadku niezwykle ważne jest właściwe przygotowanie, a więc rozpulchnienie skóry.
Zaskórniki zamknięte
Zaskórniki zamknięte są białe, powstają na skutek poszerzenia się przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych. W przypadku zaskórników zamkniętych ujście mieszka jest zatkane, prześwituje biaława grudka czyli czop łojowo- rogowy. Usuwamy je podobnie jak prosaki.
Przeciwwskazania do użycia pary - wapozonu
- zaburzenia ukrwienia i układu limfatycznego;- teleangiektazje;
- trądzik różowaty;
- stany zapalny skóry;
- wyprysk;
- zapalenie przyustne;
- rany;
- opryszczka;
- oparzenia słoneczne;
- wysokie i nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze;
- nadwrażliwość skóry i objawy ostrych reakcji alergicznych;
Mam nadzieję, że niczego nie pominęłam i post okaże się dla kogoś przydatny. Może Wy macie jakieś inne sprawdzone pomysły na rozszerzenie zabiegu oczyszczania cery?
Ja raz w życiu byłam u kosmetyczki i to właśnie na oczyszczaniu cery. Wizyta okazała się przydatna, bo dowiedziałam się, że całe życie źle myłam twarz i używałam złych środków do czyszczenia. xD Teraz już przynajmniej wiem, czego używać.
OdpowiedzUsuńOczyszczanie skóry - zawsze w gabinecie, u profesjonalnej kosmetyczki. Ja chodzę regularnie na zabiegi Klapp na twarz i widzę efekty: zero zaskórników, piękna i jędrna cera.
OdpowiedzUsuńWyciskax mieczaki zakazne?! Ooo
OdpowiedzUsuńTaką informację znalazłam w literaturze fachowej (nie chodzi tu o zwykłe wyciskanie tylko opróżnienie po uprzednim nakłuciu lub nacięciu - oczywiście z zachowaniem sterylności itp). Ale osobiście jestem zdania iż w żadne zmiany czy to zapalne czy zakaźne nie należy ingerować (dodałam już powyżej swoje uwagi) - pacjenta z tego typu zmianami należy skierować na konsultację do lekarza. Dziękuję za zwrócenie uwagi na tę kwestię. Pozdrawiam
Usuń