Olej Perilla
Olej Perilla jest tłoczony na zimno z nasion owoców pachnotki. Jest nierafinowany, lekki i łatwo się rozprowadza. Olej z pachnotki należy do olei schnących. Olej ma żółto-zielony kolor i świeży ziołowy zapach. Najczęściej jest pakowany i przechowywany w buteleczkach z ciemnego szkła. Po otwarciu zaleca się przechowywanie w lodówce.
Olejek Perilla - co zawiera?
Olejek Perilla jest naturalnym bardzo bogatym źródłem NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych) głównie: alfa- linoleinowego (z rodziny omega-3 - ok 65%), kwasu linolowego (omega-6) i kwasu oleinowego (omega-9). Ponadto zawiera także związki należące do grupy polifenoli m.in. antocyjany, flawonoidy w tym katechiny, kwercetynę, luteolina, apigenina, kwas rozmarynowy, a także witaminy i minerały. Związki należące do polifenoli są silnymi i skutecznymi antyoksydantami.
Właściwości olejku Perilla
Właściwości olejku wynikają z wysokiej zawartości NNKT oraz związków należących do grupy polifenoli. Kombinacja kwasów w olejku sprawia, że jest niezwykle pomocny w przypadku cery problematycznej.
Olejek Perilla wykazuje następujące właściwości:
- przeciwzapalne i przeciwalergiczne;
- przeciwbakteryjne (hamuje rozwój bakterii propinibacterium acnes - ważne dla osób borykających się z trądzikiem);
- ma działanie przeciwzaskórnikowe (nie ma właściwości komodogennych);
- wycisza skórę - łagodzi podrażnienia, zaczerwienienie i swędzenie skóry;
- redukuje zmarszczki;
- zapobiega utracie elastyczności skóry i poprawia jej napięcie;
- działanie antyoksydacyjne - chroni przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników - spowalnia procesy starzenia się skóry;
- rozjaśnia przebarwienia (niestety z bardzo ciemnymi może sobie nie poradzić);
- wspomaga wytwarzanie w skórze kolagenu i elastyny;
- pomocny w redukcji cellulitu i optycznie wyszczupla sylwetkę;
- pozwala zachować młody wygląd;
Kto powinien sięgać po olejek Perilla?
Olej Perilla można stosować przy każdym rodzaju skóry, jednak szczególnie przydatny jest w przypadku skór problematycznych:- trądzikowej - hamuje rozwój bakterii Propionibacterium acnes, działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie wyprysków, nie zatyka porów skóry (niski potencjał komodogenny), nie stanowi pożywki dla drobnoustrojów;
- atopowej - łagodzi stany zapalne i alergiczne, łagodzi podrażnienia, zaczerwienienia i świąd, regeneruje skórę.
- w przypadku skóry podrażnionej, poparzonej lub odmrożonej;
- dla osób z cerą dojrzałą i objawami starzenia;
Dla posiadaczek skóry suchej i wrażliwej lepsze mogą okazać się inne oleje np. wiesiołkowy, różany czy migdałowy (ale warto przekonać się na własnej skórze).
Jak stosować olej Perilla?
Olejek można stosować bezpośrednio na skórę - dobrze się rozprowadza. Po aplikacji daje przyjemne odczucie lekkiego chłodzenia i odświeżenia (szczególnie cenne w przypadku podrażnienia i zaczerwienienia skóry). Po kilku (kilkunastu) minutach się wchłania (jak na olej to naprawdę szybko) i nie pozostawia na skórze tłustej warstwy (skóra nie świeci się). Przy trądziku młodzieńczym warto zmieszać olejek Perilla z olejem Tamanu w proporcji 1:1 - ma wtedy jeszcze lepsze działanie. Olejek Perilla można także wcierać w włosy i skórę głowy (przed myciem), a następnie umyć włosy. Taką kurację stosuje się w przypadku: łupieżu, wypadania włosów, rozdwajania się końcówek i łamania włosów, po uszkodzeniach zabiegami fryzjerskimi, łuszczycy. Olejek ten działa korzystnie również na kruche i słabe paznokcie oraz wysuszone skórki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz