Co zawierają podkłady ? Od czego zależy siła krycia podkładu?
Siła krycia podkładu zależy głównie od zawartości białych i kolorowych pigmentów. Do białych zalicza się m.in. talk, tlenek cynku, dwutlenek tytanu, glinkę kaolinową, związki miki i tytanu, mikrocząsteczki poliamidu, krzemian magnezu, stearyniany: magnezu, cynku wapnia. Struktura wymienionych związków decyduje o konsystencji podkładu, a co za tym idzie łatwości nakładania i rozprowadzania po skórze, ale także decyduje o sposobie odbijania światła oraz możliwości korekty (wyrównania) nierówności cery. Jako barwniki kolorowe najczęściej stosuje się różne tlenki żelaza (przyjmują kolory od pomarańczowego, przez czerwony, po brązowe). Zawartość kolorowych barwników w podkładzie to 5-10%. Kolejnym składnikiem podkładów są humektany (środki nawilżające) i zagęstniki. Ich zadaniem jest zapewnienie jednolitej konsystencji podkładu i utrudnianie osadzania się (sedymentacji) barwników. Aby zapobiec wysychaniu podkładów dodaje się do nich substancje higroskopijne (pochłaniające i zatrzymujące wodę) np. glicerynę, glikole czy kwas hialuronowy. Substancje te pełnią dwie funkcje - z jednej strony zapobiegają wysychaniu podkładu (są humektantami), z drugiej równocześnie nawilżają skórę. Składniki tłuszczowe i oleje roślinne nadają podkładom kremową konsystencję (łatwo się rozprowadza), a przy okazji działają zmiękczająco na skórę (działanie emoliencyjne). Podkłady utrwalane są za pomocą przeciwutleniaczy i środków konserwujących, które chronią przed działaniem tlenu i wtórnym zakażeniem. Dobrze przechowywane podkłady (w chłodnym i ciemnym miejscu) mogą być przydatne nawet przez okres około 2 lat. Oczywiście jeśli zauważymy zmianę konsystencji, barwy czy zapachu to należy zaprzestać używania kosmetyku (nie nadaje się już do użycia).
Rodzaje podkładów:
- na bazie emulsji - podkłady płynne i kremowe - podkłady te muszą zawierać w swoim składzie emulgatory, które zapewniają utrzymanie jednolitej, nierozwarstwiającej się zawiesiny pigmentów (emulgatory i stabilizatory jednocześnie).- pokłady bezwodne - sztyfty i fluidy - podkłady te stanowią mieszankę tłuszczów, węglowodorów, wosków lub mieszanki silikonowe.
- podkłady beztłuszczowe "oil- free" - są to niektóre podkłady oparte na silikonach, tego typu produkty wskazane są głównie dla posiadaczek cery tłustej, mieszanej i trądzikowej.
- podkłady kompaktowe - zawierają więcej pigmentów i wypełniaczy niż tradycyjne podkłady. Mogą zawierać także lotne silikony, które po nałożeniu na skórę wyparowują, dzięki czemu skóra sprawia wrażenie matowej i przypudrowanej. Podkłady w kompakcie nie wymagają stosowania pudru po nałożeniu na skórę.
Rola podkładu. Po co używamy podkładu?
Podkład jest warstwą makijażu nakładaną na skórę po: oczyszczeniu, nałożeniu kremu nawilżającego (bazy- jeśli ktoś stosuje) i ewentualnym naniesieniu korektora. Nie wiem czy się ze mną zgodzicie, ale uważam, że podkład jest podstawowym i najważniejszym kosmetykiem do makijażu i to on w największym stopniu decyduje o końcowym efekcie makijażu. Po jego nałożeniu skóra wygląda zdrowo i nieskazitelnie. Osobiście nie wyobrażam sobie normalnego funkcjonowania bez podkładu i tuszu do rzęs.
Oczywiście podstawową rolą podkładu jest wyrównanie kolorytu skóry oraz zminimalizowanie widoczności (ukrycie) niedoskonałości (przebarwień czy krostek). Dzięki podkładowi nasza skóra może wyglądać promiennie nawet jeśli jesteśmy przemęczone lub zarwałyśmy noc.
Podkład tworzy na twarzy warstwę, która chroni skórę przed niekorzystny działaniem czynników atmosferycznych jak wiatr, mróz, czy promieniowanie UV (powinien zawierać filtry ochronne).
Obecne podkłady mają właściwości pielęgnacyjne - nawilżają skórę, dostarczają jej składników odżywczych (witaminy, minerały) i tłuszczowych, wygładzają zmarszczki, nie zatykają porów, zapobiegają powstawaniu wyprysków, mogą także dezynfekować i wysuszać wypryski (jeśli zawierają składniki przeciwbakteryjne).
fot. Anthony Easton |
Jak dobrać odpowiedni podkład?
Dobrze dobrany podkład to taki którego nie widać, jest jak druga skóra (nawet taka lepsza, bo powinna wyglądać świeżo i zdrowo). Prawidłowo dobrany podkład sprawi, że skóra będzie wyglądała promiennie i młodo, jeśli zaś dobierzemy go niewłaściwie np. zbyt ciemny kolor to powstanie efekt maski i dodamy sobie kilka lat (a chyba żadna z nas nie chce się postarzać). Przy doborze podkładu nie kierujcie się tym, że podoba Wam się dany kolor czy odcień podkładu (on musi pasować do waszego koloru skóry, a nie podobać się), tym bardziej tym że lubicie dana markę, bo ma np. świetne tusze do rzęs, które się sprawdziły (to że ma odpowiednie dla nas tusze do rzęs nie znaczy, że podkłady z jej oferty będą dla nas idealne), a jeszcze większy błąd to zakup podkładu którego używa koleżanka i uważa, że jest najlepszy ( a i owszem dla koleżanki może być idealny, ale dla Was nie musi, każdy ma inny rodzaj skóry i inne potrzeby).
Podkład dobieramy do rodzaju skóry
Rodzaj skóry jest kluczowym elementem w doborze podkładu. Na początku należy więc ocenić jaki mamy rodzaj cery: suchą, tłustą, mieszaną, normalną, czy może trądzikową. Inne potrzeby ma także cera dojrzała, naczynkowa czy wrażliwa.
Cera normalna - nie potrzebuje szczególnej ingerencji podkładu. Produkt ten powinny cechować właściwości ochronne (np. filtry ochronne UV) i pielęgnacyjne (właściwości nawilżające). Dla tego typu cery wystarczające są delikatne, lekkie podkłady np. o właściwościach rozświetlających, nie muszą posiadać silnych właściwości kryjących.
Cera sucha - ma naturalną skłonność do wysuszania, może się łuszczyć i sprawiać wrażenie matowej, z wiekiem szybciej pojawiają się na niej zmarszczki. Do tym rodzaju cery należy unikać produktów zawierających alkohol, bo szybko wysuszają i mogą podrażniać skórę. Najlepsze są podkłady bogate w składniki nawilżające (pamiętajmy o pielęgnacji i nakładaniu kremu nawilżającego przed zastosowaniem podkładu). Najlepsza konsystencja podkładu dla osób z suchą skórą to postać płynna lub w kremie (łatwe rozprowadzanie, nie trzeba wcierać co może podrażniać skórę). Powinny ponadto zawierać składniki nawilżające i kojące np. kwas hialuronowy, lipidy, witaminę E. Unikamy podkładów pudrowych, które lubią gromadzić się w cienkich zmarszczkach i liniach wokół oczu (na skórze suchej są bardziej widoczne)
Cera mieszana - musi spełniać wymagania zarówno cery tłustej jak i suchej. Skóra ta ma często predyspozycję do zapychania porów i powstawania niedoskonałości. W tym przypadku dobrze sprawdzą się podkłady o przedłużonym działaniu, jednocześnie posiadające właściwości nawilżające skórę. Z błyszczeniem środkowej części twarzy radzimy sobie przy użyciu pudru sypkiego adsorbującego nadmiar sebum (w ciągu dnia można zmatowić świecącą skórę pudrem prasowanym lub przy użyciu chusteczek (bibułek) matujących).
Cera tłusta - ma skłonność do powstawania zaskórników i niedoskonałości (wyprysków), często też występuje ze zmianami trądzikowymi. Nie koniecznie w tym przypadku sprawdzą się podkłady o ciężkiej konsystencji, mocno kryjące i wysuszające, które mogą pogarszać stan skóry (zatykać pory, zwiększać powstawanie wyprysków). W tym przypadku bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja i obserwacja skóry. Przydatne mogą okazać się podkłady mineralne (poprawiają wygląd skóry) i silikonowe, matujące o pudrowym wykończeniu. Niedoskonałości tuszujemy korektorem, a wykańczamy makijaż pudrem np. mineralnym (zawiera np. cynk, który nie zatyka porów, a wręcz leczy skórę). W tym przypadku unikamy podkładów rozświetlających, które podkreślają niedoskonałości skory.
Cera dojrzała - najlepsze w tym przypadku są podkłady kremowe, dość dobrze kryjące i liftingujące. Skóra dojrzała może być skórą suchą lub tłustą. To co je łączy to utrata jędrności, niedobór składników budulcowych, niedoskonałości na skórze (np. przebarwienia). Cera dojrzała posiada także widoczne zmarszczki, a z wiekiem może też robić się bardziej wrażliwa.
Cera wrażliwa - wybieramy podkłady hipoalergiczne, bezzapachowe.
Cera szara i zmęczona - tego typu cera wymaga rozświetlenia. Najlepiej sprawdzą się płynne podkłady z zawartością rozświetlającej miki, macicy perłowej, które optycznie rozpraszają światło dzięki czemu skóra wydaje się bardziej promienna. Jeśli skóra szara i zmęczona jest dodatkowo tłusta to unikamy drobinek rozświetlających, a stawiamy raczej na podkłady matujące z dodatkiem różowego pigmentu (ożywi skórę).
Skóra naczyniowa i z przebarwieniami - w tym przypadku sięgamy po kosmetyki o dosyć silnych właściwościach kryjących. Należy jednak pamiętać aby nie przesadzić i zbytnio nie przesuszyć skóry. Czasami lepiej postawić na korektor plus trochę mniej kryjący podkład i puder w kompakcie. Warto sięgać po sprawdzone podkłady kryjące (kamuflujące) np. dostępne w aptece.
Podkład dopasowujemy do koloru skóry
Nałożony na twarz podkład powinien dać efekt świeżej i zdrowej skóry. Podkład nie jest jak wiele osób sądzi od zmiany koloru skóry (jeśli mamy bladą twarz to dopasowujemy kolor podkładu do jej koloru, a w celu przyciemnienia używamy bronzer). Generalnie mamy dwie tonacje kolorów: zimne (te bardziej niebieskie i różowe) i ciepłe (żółte). Więc aby wybrać odpowiednią tonację koloru podkładu musimy zdecydować czy nasza skóra ma tonację ciepłą (w odcieniach żółci, pomarańczy, złotego brązu np. honey, warm beige) czy zimną (beże z domieszką różu, brunatne brązy np. porcelain beige). Kolor o różowym pigmencie podkreśla zaczerwienienia skóry, a z żółtym niweluje je. Jeśli już wiemy, to przechodzimy do wyboru właściwego odcienia podkładu (z wybranej tonacji).
Na zakupy najlepiej wybrać się bez pełnego makijażu (bez nałożonego podkładu). Nie powinno się sprawdzać odcienia podkładu na nadgarstku czy dłoni, ponieważ ta ma inny odcień niż twarz - często jest ciemniejsza, Aby dobrać odcień podkładu najbardziej zbliżony do naszej karnacji testujemy podkład na linii żuchwy, blisko szyi - sprawdzamy najczęściej trzy zbliżone do siebie odcienie, ten który najlepiej stapia się z odcieniem naszej skóry będzie najodpowiedniejszy. Zarówno za jasny jak i za ciemny podkład będzie odcinał się od skóry i tworzył efekt maski.
Pozostałe zasady:
Kolor i odcień najlepiej sprawdzić w naturalnym świetle - sztuczne oświetlenie (jarzeniówki) w sklepie potrafi bardzo zmienić kolor (w naturalnym świetle może wyglądać sztucznie i tworzyć efekt maski).
Aby zobaczyć właściwy kolor i odcień podkładu należy odczekać około 3 minuty od nałożenia - podkład musi wniknąć w skórę i utlenić się (często zyskuje pomarańczowy odcień).
Jeśli mamy już do wyboru dwa odcienie bardzo zbliżone do koloru skóry: ciemniejszy i jaśniejszy i nadal mamy problem który wybrać, to wybierzmy ten jaśniejszy (zawsze można pomóc sobie bronzerem, a zbyt ciemny podkład niepotrzebnie nas postarzy).
Podkład na zimę, a podkład na lato?
Nie stosuje się tego samego koloru podkładu przez cały rok, ponieważ skóra jest latem bardziej opalona niż zimą (zazwyczaj tak jest). Jeżeli mamy jakiś ulubiony świetnie sprawdzający się podkład to możemy kupić jaśniejszy kolor na zimę, a nieco ciemniejszy na lato - w razie potrzeby uzyskania idealnego odcienia możemy je mieszać. Jeśli nie mamy niedoskonałości na skórze to latem wystarczy krem koloryzujący. Jeśli używamy mocniej kryjących podkładów, to nie należy przesadzać z ich ilością (żeby nie obciążyć skóry). Zima warto sięgnąć po gęstszy podkład, który nie tylko zatuszuje niedoskonałości, ale także będzie chronił przed czynnikami atmosferycznymi jak mróz i wiatr.
Jak prawidłowo nakładać podkład?
W zależności od rodzaju cery raz lub dwa razy w tygodniu dobrze jest wykonać peeling - skóra jest wygładzona, makijaż lepiej się na niej utrzymuje i oczywiście wygląda.
Przed wykonaniem makijażu dokładnie oczyszczamy skórę, a następnie aplikujemy krem nawilżający (tłusta skóra także potrzebuje nawilżenia). Nałożenie podkładu na suchą skórę może spowodować jego nierównomierne rozłożenie, spowodować miejscowe przesuszenia skóry, co powoduje powstawanie ciemniejszych (a nawet łuszczących) nieestetycznych plam. Jeśli mamy cienie pod oczami lub wypryski to maskujemy je przy użyciu korektora. Należy zwrócić szczególną uwagę podczas nakładania podkładu w okolicy włosów, nosa, oczu - trzeba dobrze rozetrzeć, bo niedopracowanie w tym aspekcie wygląda po prostu nieestetycznie. Po nałożeniu podkładu patyczkiem kosmetycznym przecieramy linie brwi. Nadmiar podkładu ze skóry można zebrać chusteczką higieniczną.
Podkład możemy nakładać pędzelkiem, gąbeczką (wciskamy gąbeczką miejsce przy miejscu - najtrwalej) lub opuszkami palców. Nie rozsmarowujemy go lecz jakby wklepujemy w skórę. Zawsze rozpoczynamy nakładanie podkładu od czoła, potem schodzimy niżej na środek twarzy, a następnie na boki i brodę. Nałożenie niewielkiej ilości podkładu na usta i powieki spowoduje, że błyszczyk czy cienie będą się dłużej trzymać. Po nałożeniu podkładu przypudrowujemy twarz pudrem sypkim.
Co istotne: nie zawsze cena podkładu przekłada się na jego jakość. Najczęściej na ten najbardziej odpowiedni dla nas trafiamy metodą prób i błędów. Testujcie, sprawdzajcie, a na pewno traficie na ten właściwy (w przypadku kosztownych podkładów proście o próbkę, aby sprawdzić czy podkład spełni Wasze oczekiwania - nie wyrzucajcie pieniędzy w błoto). Ja mam już swoje dopasowane (ulubione) podkłady, ale nadal sprawdzam, testuję nowe - jestem otwarta na nowości. A Wy?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz